Systém pomoci ohroženým a postiženým občanům je realizovaný systém veřejné správy při jakékoli hrozbě.
Jednotlivé úrovně pomoci
1. ÚROVEŇ – osobní záchrana a pomoc
a) První pomoc – poskytuje občan – záchrana sebe a členů rodiny, nejbližších příbuzných, sousedů, kolegů, známých, člena/členů komunity, skupiny; jedná se o poskytnutí laické první pomoci; Při této události/situaci (zdravotní potíže, úraz jednotlivce), zpravidla nevyžadující zásah ani jedné z hlavních složek IZS, vše řeší občan poskytující první pomoc, proto i váha odpovědnosti leží na občanovi poskytující tuto pomoc. První pomoc je povinna poskytnout vždy přítomná osoba.
Pokud zdravotní stav postiženého člověka vyžaduje odbornou zdravotnickou pomoc je nezbytné povolat neprodleně zdravotnickou záchrannou službu.
2. ÚROVEŇ – záchrana a pomoc složkami Integrovaného záchranného systému
a) Neodkladná (urgentní) pomoc
Pomoc 24 hodin denně zajišťuje Zdravotnická záchranná služba, Hasičský záchranný sbor, Policie ČR (dále jen základní složky IZS). Událost řeší každá složka IZS samostatně podle své působnosti – velitel zásahu (HZS), vedoucí lékař (ZZS), velitel (Policie ČR). Například záchranka jede k infarktu, hasiči k požáru, policie k vloupání.
b) Záchranné a likvidační práce
V případě rozsáhlých, složitějších událostí/situací, kdy zasahují minimálně dvě ze základních složek IZS jde o mimořádnou událost, kterou řeší velitel zásahu, který má plnou odpovědnost za záchranu a ochranu životů ohrožených/postižených občanů, ochranu majetku, životního prostředí. K tomu má velitel zásahu stanoveny i pravomoci. Událost/situaci řeší složky IZS součinnostně, tedy úzce spolupracují v místě zásahu. Velitel zásahu je vždy ten ze základních složek IZS, který realizuje nejsložitější, nejrozsáhlejší úkoly a opatření, či činnosti k vyřešení mimořádné události. Základní složky IZS mohou událost/situaci řešit s přispěním dalších složek IZS, případně povoláním a nasazením vybraných podnikajících právnických fyzických osob.
Orgány obcí mohou být požádány o pomoc při realizaci záchranných a likvidačních prací. Starosta obce s rozšířenou působností, pokud jej velitel zásahu o koordinaci požádal, řídí a koordinuje záchranné a likvidační práce. V tomto případě celá odpovědnost za řešení události/situace přechází na starostu obce s rozšířenou působností.
3. ÚROVEŇ – Záchranné a likvidační práce, ochrana obyvatel, realizace krizových opatření prováděné orgány krizového řízení (na jednotlivých stupních – obec, obec s rozšířenou působností, orgány s krajskou působností, ústřední orgány státní správy).
Nelze vyloučit hrozby, při kterých síly a prostředky základních i dalších složek IZS na jejich řešení nestačí. K tomu slouží 3. úroveň systému pomoci ohroženým a postiženým občanům. Jsou to všechny hrozby, při kterých je vyhlášen některý z krizových stavů. Odpovědnost za řešení hrozby v rámci vyhlášeného krizového stavu má ten orgán krizového řízení, který krizový stav vyhlásil.
a) Záchranné a likvidační práce, ochrana obyvatel, realizace krizových opatření
Krizovou situaci řeší komplexně orgány krizového řízení nasazením všech složek IZS, vybraných sil a prostředků, realizací opatření ochrany obyvatel a vybraných krizových opatření na úrovni obce, obce s rozšířenou působností, nebo kraje pomocí svých krizových štábů.
Většinou bývá vyhlášen stav nebezpečí na území kraje, nebo na jeho části.
b) Záchranné a likvidační práce, ochrana obyvatel, realizace krizových opatření, obranná, mobilizační, bezpečnostní a ochranná opatření
Krizová situace tzn. ohrožení, poškození, ničení, devastace velkých skupin obyvatel několika krajů, nebo dokonce státu, nebo rozsáhlé majetkové škody vyvolané hrozbami vyžadující provedení záchranných a likvidačních prací složkami IZS, dalšími silami a prostředky, včetně mobilizačně vytvořených. Pro řešení v rámci vnitřního ohrožení bývá vyhlášen nouzový stav na území krajů, nebo na celém území státu. Pro řešení v rámci vnějšího ohrožení (ohrožení mimo území státu) bývá vyhlášen stav ohrožení státu, válečný stav pro celé území státu.
Krizovou situaci řeší systémově ústřední orgány krizového řízení nasazením složek IZS, vybraných sil a prostředků, zálohy a zásoby v rámci státu, realizací opatření ochrany obyvatel, krizových, nouzových, bezpečnostních, obranných, režimových a mobilizačních opatření, či za použití mezinárodní pomoci. K řešení jsou využity všechny disponibilní síly, prostředky, služby právnických osob a nařízená, nebo dobrovolná pomoc občanů.