Systém pomoci ohroženým a postiženým občanům hrozbou (bezpečnostní hrozbou, typem krizové situace, mimořádnou událostí, krizovou situací, negativními jevy, událostmi, procesy, činnostmi) je realizován státem. Nicméně i jednotlivý občan v tomto systému sehrává velmi významnou roli.
A) TŘI ÚROVNĚ POMOCI
Úrovně pomoci prezentují, kdo odpovídá za řešení pomoci ohrožených, či postiženým občanům.
1. ÚROVEŇ – provádí přítomný občan přímo na místě negativní události. Okamžitě se snaží o záchranu všech, které negativní událost zasáhla, poskytuje jim pomoc, okamžitě poskytuje první pomoc zraněným. Podle potřeby a situace volá Zdravotnickou záchrannou službu, Hasičský záchranný sbor, nebo Policii České republiky.
2. ÚROVEŇ – ZÁSAH provádí (na základě volání o pomoc) každá složka integrovaného záchranného systému samostatně dle situace. Nebo při rozsáhlejších událostech ZÁSAH provádí síly a prostředky Zdravotnické záchranné služby, Hasičského záchranného sboru nebo Policie České republiky, případně i další složky integrovaného záchranného systému součinnostně. Vše řeší, řídí a koordinuje velitel zásahu, který i odpovídá za záchranu a ochranu obyvatel v místě zásahu.
3. ÚROVEŇ – ČINNOST k záchraně a ochraně ohrožených, či postižených obyvatel hrozbou řeší, řídí a koordinuje orgán krizového řízení při vyhlášení některého z krizových stavů (stav nebezpečí, nouzový szav, stav ohrožení státu, válečný stav), který odpovádá v tomto případě za záchranu a ochranu všech obyvatel na postiženém (ohroženém) území.
B) PĚT STUPŇŮ POMOCI
Stupně pomoci prezentují, rozsah prováděných úkolů a opatření k zabezpečení a realizaci pomoci ohrožených, či postiženým občanům hrozbou.
Pouze třetí stupeň lze charakterizovat jako MIMOŘÁDNOU UDÁLOST. Čtvrtý a pátý stupeň jsou KRIZOVÉ SITUACE.
C) Schéma vysvětluje, kdo pomoc realizuje, zabezpečuje, řídí a řeší.
Pro řešení mimořádných událostí jsou nezbytné základní složky integrobvaného záchranného systému (Zdravotnická záchranná služba, Hasičský záchranný sbor, Policie České republiky) a další složky integrobvaného záchranného systému.
Pro řešení krizových situací jsou nenahraditelné orgány krizového řízení (na úrovni obec, obec s rozšířenou působností, kraj, ministerstva a další ústřední orgány státní správy, vláda) z hlediska jejich odpovědnosti a pravomocí.