Úhel pohledu na krizový management

S krizovým managementem se setkáváme, aniž bychom si to vůbec uvědomovali, denně. Na cestě do práce, za nákupy, či při výletu jako spořádaný řidič na pozemní komunikaci uhýbáme jedoucí sanitce, zásahovému vozidlu hasičů, nebo houkajícímu vozidlu policie. Na přechodech pro chodce čekáme na zelenou, a ještě se pro jistotu rozhlédneme, zda nejede nějaký šílenec na červenou. V nákupním centru dáváme pozor, aby nás někdo neokradl. Chodíme na pravidelné prohlídky k zubaři, k lékaři. Kupujeme si řadu potravinových doplňků, vitamínů. Trávíme aktivně volný čas, sportujeme. Dodržujeme pravidla ochrany zdraví při práci nejen v zaměstnání, ale i v bytě, domu, garáži, na chatě, chalupě, zahradě. Svůj majetek proti možnému poškození, zničení pojišťujeme. Vše děláme proto, abychom neměli úraz, neonemocněli, nestali se obětí trestného činu. Staráme se o sebe, o své zdraví, o svůj život. Podvědomě, aniž bychom si to uvědomovali tak chráníme svůj život i své zdraví. Děláme to stejně jako kdysi pračlověk, pokud chtěl přežít. Jen to máme v tomto novém moderním prostředí mnohem, mnohem těžší a složitější.

Úhel pohledu na oblast krizového managementu je u každého člověka jiný. Je to z důvodu rozdílných rolí, rozdílných priorit, osobních zkušeností, rozdílných očekávání. Třeba když jsme se již v minulosti dostali do složité situace, nebo dokonce když byl ohrožen náš život, nebo naše zdraví. Dále nás ovlivňuje místo, kde člověk žije, kde pracuje, komunita, se kterou například trávíme svůj volný čas. Kdo se někdy svezl vozidlem Záchranné zdravotnické služby jako pacient, nikdy neřekne, že je zbytečná. Komu hasiči uhasili požár v domě neřekne, že se na ně vynakládá zbytečně moc peněz. Náš úhel pohledu na oblast krizového managementu tak prochází procesem v závislosti na prožívání našeho života. Jiný úhel pohledu mají naše děti, student, strážník obecní policie, řidič kamionu, prodavač, zedník, kominík, prodavač, učitelka v mateřské školce, profesor, vědec, důchodce, starosta obce, nebo poslanec, ministr.

Úhel pohledu na oblast krizového managementu je u každé firmy, společnosti, banky, pojišťovny, podniku, spolku, klubu také jiný. Je to dáno jejich podnikatelskými aktivitami, podnikatelským prostředím, místem podnikání, postavením na trhu, celkovou ekonomickou situací, ….. .

Úhel pohledu na oblast krizového managementu je u každého orgánu státní správy, samosprávy, bezpečnostního prvku státu, u mezinárodních organizací, unií, společenství zcela jiný. Je to dáno jejich postavením ve společnosti, odpovědností a pravomocemi v rámci výkonu veřejné správy.

Úhel pohledu na oblast krizového managementu z hlediska jeho globální části je jiný u člověka, jiný u každé firmy, společnosti, banky, pojišťovny, podniku, spolku, klubu, odlišný je u každého orgánu státní správy, samosprávy, bezpečnostního prvku státu, mezinárodních organizací, unií, společenství.

Je zřejmé, že budou více, či méně rozdílné. A mohou být, a i jsou zcela protichůdné (antagonistické). Zaměstnanec, zaměstnavatel, firma, podnik, korporát, stát, mezinárodní organizace. Nicméně všichni bychom se měli shodnout na prioritách. Na prvním místě je ochrana života občana a jeho zdraví. Ochrana klimatu a udržitelnosti života na planetě Zemi následuje. Ochrana kritické infrastruktury je také nezbytná, stejně jako obrana svrchovanosti a územní celistvosti státu, ochrana demokratických hodnot a majetkových hodnot, zajištění pořádku a bezpečnosti.

Krizový management je občas publikován jako samostatná manažerská disciplína. Profesně je chápán jako specifický, zpravidla krátkodobý přístup k řízení firmy nebo organizace, jehož hlavní podstatou a rolí je vyřešit krizovou situaci firmy, podniku, společnosti, nebo banky. Tento názor je správný jen částečně a pouze z velmi úzkého pohledu soukromé části krizového managementu. Z komplexního pohledu by majitel podniku, firmy, společnosti, banky nemohl nikdy říct – až budeme mít „problém“ zavoláme krizového manažera. Komplexní pohled vyžaduje přípravu řešení, tedy práci krizového manažera v podniku, firmě, společnosti, v bance, (nebo pro ně) dávno před tím, než „problém“ krize nastane. Opatření musí být připravena, projednána, zajištěna. A když přesto nastanou, musí být řešena dle předem zpracovaného postupu, scénáře, plánu. Proto je také krizový management mnohem komplexnější disciplínou, než by se mohlo na prvý pohled zdát.

Jak již bylo mnohokrát řečeno úhel pohledu na krizový management má každý subjekt jiný. Je to logické. Například požár rodinného domu. Jiný pohled na tuto událost má majitel domu – otec rodiny, jiný má jeho manželka, jiný mají jeho děti. Je zřejmé, že jiný úhel pohledu má zasahující hasič, či velitel zásahu, nebo ošetřující lékař, vyšetřující příslušník policie. Jiný úhel pohledu bude mít i starosta obce, sousedé, případně další občané obce. Jediná událost a tolik úhlů pohledu. Co subjekt, to jiný úhel pohledu. Nekonečná kombinatorika nekonečných množin a podmnožin. Úhel pohledu na krizový management je velmi důležitý.

Každý má pro svůj postoj, náhled, stanovisko, názor, pro svou představu, svá hlediska, či své přesvědčení, nebo své smýšlení, mínění své důvody, vše na základě jiných argumentů, jiných příčin, jiných osobních zkušeností.

Napsat komentář