Management

Management dospěl do stadia, kdy racionální řízení podnikových činností zajišťuje všechny činnosti podniku k dosažení stanovených cílů. K tomu existuje velmi mnoho různorodých teorií, přístupů, návodů, doporučení, pojetí, principů, metod a technik managementu. Management se tak stal prostředkem ponaučení a přenosu poznatků, jejichž využití se stalo zcela nezbytným pro řízení jakéhokoli podniku, závodu, firmy, organizace, instituce.
Management generuje zcela otevřený prostor pro soubor poznatků o principech, zásadách, tezích, zákonitostech, metodách, technikách manažerské práce. Procesní a systémové přístupy, teorie systémů, kvantitativní metody rozhodování, empirické (pragmatické) přístupy si stále více nacházejí své místo i v dnešní moderní společnosti.

Přestože jsou o managementu napsány stohy, hromady, kupy, stovky (veliké množství) knih, jeho úplnou problematiku zná jen malá, v podstatě velmi úzká skupina lidí. Přitom každý z nás něco řídí, řeší, rozhoduje, zařizuje. I když je to třeba jen ten náš obyčejný život. U vedoucích pracovníků je to naprostá nutnost i přesto, že znalost managementu je dosud všeobecně podceňována.

Management je nutné chápat jako příležitost úspěšně řešit nejen běžný život člověka, či efektivitu výroby, služeb, nebo jako nástroj k mobilizaci a aktivaci všech zdrojů s cílem dosáhnout žádoucích přínosů, zisků. Ale i jako šanci k zabezpečení funkce organizace, firmy, podniku, družstva, banky, akciové společnosti a možnost, jak řešit a vyřešit jakékoli jiné, možné problémy. Třeba i na úrovni státu.

V současné době management představuje zaměřenou, značně specializovanou činnost. Management se ve skutečnosti rozděluje na takové množství odborných oblastí, že téměř není možné najednou proniknout do všech dostatečně a efektivně hluboko. A přesto, že nemůžeme obsáhnout všechny skutečnosti zkoumané reality, jejich řetězení, větvení a synergie, je obecným posláním manažerské činnosti dosažení žádoucí úrovně řízených, či řídících činností a procesů za předpokladu plnění stanovených konkrétních kvantitativních či kvalitativních vizí, záměrů, cílů, měřítek efektivnosti, účinnosti, které mohou mít navíc velmi rozmanité formulace. Proto systémové přístupy v managementu se především snaží pochopit, identifikovat, popsat, projektovat a zdůvodnit metody, postupy, uspořádání řízení lidí, či procesů, činností. Zdůrazňují komplexní pohled na objektivní realitu řídících i řízených procesů, zejména s ohledem na potřeby logického, racionálního, či účelného rozhodování. Ve fungování celku se snaží podchytit působení vnějšího i vnitřního prostředí, vazeb, souvislostí, kontextu podstatných, vedlejších, či nepřímých prvků, příčinných, kritických, podmiňujících faktorů, různých efektů a synergetických účinků, které toto fungování celku ovlivňují. Toto všechno za použití empirických přístupů i přes to, že může jít o pozitivní, tak i o negativní zkušenosti a z nich vyplývající poučení, názory a doporučení.

Management je specifická aktivita, konání, jednání a zároveň profese, povolání, práce. Je to souhrn činností (aktivit). Je to umění využívat znalosti, zkušenosti, zdravý rozum, ale i intuici. Střízlivě a zároveň kriticky hodnotit, pochybovat, rozhodovat a je úplně jedno, zda je to na úrovni technické, obchodní, finanční, ochrany, účetní, správní, veřejnosprávní, společenské, či na nejnižší úrovni managementu (operativní management), střední (taktický management), nebo vrcholové (strategický management).
Management je potřebný, nutný nástroj, kde plní úlohu klíčové hybné sily našeho rozvoje, kde rozhodující úlohu hraje motivace. Management je procesem pro univerzálně platné podmínky ve všech jejich podstatných vnitřních i vnějších souvislostech, pro celistvé a souhrnné chápání a řešení všech komplexních a zároveň i jednotlivých jevů, událostí, procesů a činností.
Management je uvědomělá lidská činnost nutná k hledání a realizaci správných, účinných a efektivních řešení. Management je praktický, systémový vědní obor. Proto jeho úloha spočívá v příležitosti, jak své znalosti a zkušenosti je možné ještě více, lépe a efektivněji využít k předvídání očekávaných i neočekávaných důsledků našich rozhodnutí, našeho jednání, naší činnosti, našich aktivit.

Význam managementu spočívá v obecnosti jeho použití. Nelze ani vyjmenovat, kde všude ho můžeme použít. Hlavní význam managementu však spočívá v propojení teoretických poznatků a jejich využití v praxi. V jejich vyzkoušení v praxi a tím ověření správnosti (pravdivosti) použitých nástrojů, návodů, metod, přístupů, pokynů, příkazů, technik, instrukcí, postupů, poznatků, jednání, počínání, postojů, chování, rad, stanovisek, doporučení, hledisek, názorů při řešení našich „problémů“.
Význam managementu se významně mění a zvyšuje probíhající globalizací, zkracováním vzdáleností, s novými vědeckými poznatky, inovacemi, invencemi a informacemi v reálném světě plném rozporů, častých změn, nestálostí, nestabilitou, proměnlivosti prostředí a také nepředvídatelnostmi. Proto, tak jak se kolem nás mění realita, mění se i management. Objevují se nové pojmy, jako je rovnovážnost, pružné a flexibilní rozhodování, adaptabilita na změny, připravenost, inovace a dlouhodobé prognózováni, kde cílem je získat představu o možném budoucím vývoji, stavu. Mnohdy je to však jen pravděpodobnostní, i když profesně kvalifikovaný odhad.

Management se stal neoddělitelnou součástí našeho života, veškeré uvědomělé lidské činnosti.

 

Napsat komentář